Kredi Kartı Limiti için Gelir Ayarı

Kredi kartı limitine, gelir düzeyine göre sınır getiriliyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankacılık mevzuatında değişiklik yapan üç ayrı yönetmelik hazırladı. Sektörün görüşüne sunulan taslağa göre; gelir düzeyi bin lira veya altında olanlarla geliri tespit edilemeyenlerin kredi kartı limiti, bin lira ile sınırlandırılacak.

ASGARİ ÖDEME TUTARI ARTIYOR

Limiti 15 bin liraya kadar olan kredi kartlarının asgari ödeme tutarı, dönem borcunun yüzde 25'inden yüzde 30'una çıkarılacak.

15 bin liradan 20 bin liraya kadar limiti olan kredi kartlarının asgari ödeme tutarı ise, dönem borcunun yüzde 30'undan yüzde 35'ine çıkacak. Yeni yönetmelikle taksitli kredi kartları için üstlenilen risk oranları da artırılıyor.

Kredi kartlarıyla 1 ile 6 aya kadar olan taksitli alışverişlerde halen yüzde 75 olan risk ağırlığı, yüzde 100'e çıkarılıyor. 

6 ile 12 ay arasındaki vadeler için risk ağırlığı yüzde 150'den yüzde 200'e çıkıyor. 12 ayı aşan taksitli alışverişlerde de risk ağırlığı, yüzde 250'ye çıkacak. Bankalar, bu düzenlemeler için 26 Ağustos'a kadar BDDK’ya görüşlerini bildirecek.

Kurum, bu düzenlemelerden önceki tespitleriyle de kredi kartı alacaklarındaki artışa dikkat çekti. BDDK rakamlarına göre, kredi kartı alacakları 2012 başından itibaren yüzde 43 arttı. Bu artışın yüzde 84'ü, taksitli kredi kartı alacaklarından kaynaklandı.

Kur Fiyatları Altın Fiyatları Dolar Fiyatları Euro Fiyatları Petrol Fiyatları Faiz Oranları
Kur Fiyatları sistemi, geriye dönük olarak altın, dolar, euro, petrol ve faiz oranlarını inceleyip rapor alabileceğiniz referans kaynak uygulamasıdır."
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Web Tasarım ve Yazılım Hizmeti AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.