Petrol 2 Haftanın Zirvesinde!

Petrol fiyatları iki haftanın zirve seviyesinde sakin bir seyir izlemeye devam ediyor

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) iki haftanın zirve seviyesinde kazanç ve kayıplar arasında dalgalı bir seyir izledi. Goldman Sachs Group Inc. Libya ve Irak'tan gelen petrol arzındaki sıkıntıyı gerekçe göstererek Brent petrole yönelik fiyat beklentisini artırdı.

Petrol vadelileri geçtiğimiz hafta Mısır'da yükselen tansiyonun Ortadoğu petrol arzında risk oluşturabileceği beklentisi üzerine Nisan ayından bu yana en uzun kazanç periyodunu gerçekleştirmişti.

Savunma Bakanı Abdelfatah el-Sisi dün yaptığı bir açıklamada ordunun bir hafta süren çatışmaların ardından "şehrin yok olmasına izin vermeyeceği"ni belirtti. Goldman Sachs tarafından yapılan bir açıklamaya göre küresel petrol arzı gözle görülür bir şekilde daraldı. BP Plc ise Meksika Körfezi'ndeki fırtınanın hafiflemesi üzerine yeniden çalışanlarını oraya gönderebileceğini belirtti.

Sidney'de bulunan Barratt's Bulletin CEO'su Jonathan Barratt, "Ortadoğu olayları hâlâ devam ediyor. Körfez fırtınası piyasanın tepede kapanmasına neden oldu çünkü biraz risk vardı ve kimse haftasonu kısa pozisyon almak istemedi" yorumunu yaptı.

Eylül vadeli WTI petrolün varil fiyatı 4 sent gerileyerek Singapur saatiyle 14:00'da 107.42 dolardan işlem gördü. Petrol vadelilerinin işlem hacmi 100 günlük ortalamaya paralel gerçekleşti. Kontrat 16 Ağustos'ta 107.46 puandan kapanarak 1 Ağustos'tan bu yana en yüksek kapanışı gerçekleştirdi. Daha aktif işlem gören Ekim kontratı da 7 sent kayıpla 107.22 dolar oldu.

Ekim vadeli Brent petrolün varil fiyatı 7 sent düşerek 110.33 dolara geriledi. WTI ile Brent petrol arasındaki fark 3.12 dolar olarak gerçekleşti.

Kur Fiyatları Altın Fiyatları Dolar Fiyatları Euro Fiyatları Petrol Fiyatları Faiz Oranları
Kur Fiyatları sistemi, geriye dönük olarak altın, dolar, euro, petrol ve faiz oranlarını inceleyip rapor alabileceğiniz referans kaynak uygulamasıdır."
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Web Tasarım ve Yazılım Hizmeti AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.