Bankalara Sermaye Yeterlilik Zorunluluğu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların ana sermaye yeterliliği oranının asgari yüzde 6 olarak tutturulmasını ve idame ettirilmesini zorunlu kıldı. 

Kurumun, "Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine Ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. 

Söz konusu düzenlemeyle, "ana sermaye", "ana sermaye yeterliliği oranı", "çekirdek sermaye", "çekirdek sermaye yeterliliği oranı", "konsolide ana sermaye yeterliliği oranı" ve "konsolide çekirdek sermaye yeterliliği oranı" tanımları, yönetmeliğe eklendi. 

Yönetmeliğe göre, ana sermaye yeterliliği oranının asgari yüzde 6 olarak tutturulması ve idame ettirilmesi ile çekirdek sermaye yeterliliği oranının asgari yüzde 4,5 olarak tutturulması ve idame ettirilmesi şart olacak. 

Öte yandan, konsolide ana sermaye yeterliliği oranının asgari yüzde 6 olarak tutturulması ve idame ettirilmesi ile konsolide çekirdek sermaye yeterliliği oranının asgari yüzde 4,5 olarak tutturulması ve idame ettirilmesi de zorunlu olacak. 

Yönetmelik, 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe girecek.

Kur Fiyatları Altın Fiyatları Dolar Fiyatları Euro Fiyatları Petrol Fiyatları Faiz Oranları
Kur Fiyatları sistemi, geriye dönük olarak altın, dolar, euro, petrol ve faiz oranlarını inceleyip rapor alabileceğiniz referans kaynak uygulamasıdır."
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Web Tasarım ve Yazılım Hizmeti AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.